RSO, WCZK, PCZK, SISMS – w Małopolsce już działa!

czwartek, 01 Październik 2015 21:57
RSO, WCZK, PCZK, SISMS – w Małopolsce już działa!

WCZK – RSO, PCZK – SISMS, czyli oddolna incjatywa GPR OSP KĘTY. Procedura budowana na płaszczyźnie wrażliwości na poszkodowanego – zaginionego. To, co dla służby odpowiedzialnej za poszukiwania na poziomie centralnym jest ciągle w fazie „planów”, dzięki współpracy lokalnej działa już na terenie woj. małopolskiego.

Dzięki współpracy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie i Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach udało się pierwszy raz w Polsce wykorzystać Regionalny System Ostrzegania do poszukiwań osoby zaginionej w terenie otwartym.
29 września ratownicy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach zadysponowani zostali do poszukiwań zaginionego dzień wcześniej 41 letniego mężczyzny w Krakowie, w dzielnicy Podgórze. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, zaginiony mężczyzna został odnaleziony żywy. Na miejscu poszukiwań działania koordynowali Policjanci z 5 Komisariatu Policji w Krakowie, do pomocy zadysponowane zostały: Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza, Małopolska Cywilna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza 2 PSP z Krakowa oraz Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Kęty.

poszukiwania_krakow092015
29 września pierwszy raz podczas poszukiwań ratownicy mogli użyć usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania. Jest to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacji na telefon.
Po otrzymaniu zgody na publikację informacji o zaginionym, od dyżurnego 5 Komisariatu Policji w Krakowie, ratownik GPR OSP Kęty drogą elektroniczną wysłał zredagowany pod system RSO komunikat do dyżurnego WCZK w Krakowie, który uruchomił system.

Logo_RSO RSO POSZUKIWANIA_ok
Komunikat RSO zawierał odnośnik do linku strony gpr.ospkety.pl na której wcześniej opublikowano pełny komunikat o zaginionej osobie wraz ze zdjęciem.

Ponadto do działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie Powiatu Oświęcimskiego została wypracowana procedura w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przy współpracy z Komendą Powiatową Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. Dyżurny uruchamia procedurę PRK-24 dotyczącą zaginięcia osoby I kategorii w terenie otwartym na wniosek dyżurnego Komendy Powiatowej Policji. Dzięki tej procedurze udało się już odnaleźć zaginioną osobę bez angażowania zbędnych sił i środków poszukiwaczych.

pczk
Dobra wola i chęci ludzi sprawiają, że wiele nowych rozwiązań oddolnie da się wdrażać i realizować.

2017.11.04 Bulowice – szybka akcja poszukiwawcza.

05 listopada 2017