
Kolejny weekend z serii „inwestycja w przyszłość” za nami. Tym razem tematem przewodnim była woda.
Sobotę spędziliśmy nad Sołą. Omówiliśmy możliwe scenariusze przemieszczania się molekuł zapachowych w ciekach wodnych i sposoby ich przeszukania przez zespół ratowniczy. Instruktor zwrócił nam uwagę na przeszukanie cieku nie tylko pod względem osób żywych, ale i martwych. Praktyczne ćwiczenia nad Sołą uzupełnione zostały teorią. Po trudnych zagadnieniach wróciliśmy do podstaw i podczas wykładów omówiliśmy metody i sposoby nagradzania psa. Po burzy mózgów przyszedł czas na chwilę rozluźnienia i wieczorek integracyjny z ratownictwem w tle.
Na niedzielę zaplanowaliśmy działania na akwenie wodnym. Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja kolejny raz mogliśmy skorzystać z prywatnego stawu i łódki. Tym razem tematem było przeszukanie brzegów stawu z łódki.
Weekend w wodzie przy słonecznej pogodzie dobiegł końca. Bogatsi o kolejną dawkę wiedzy teoretycznej i praktyczne doświadczenia działamy dalej. Jesteśmy świadomi, że zdany egzamin to tylko mały krok do indywidualnego rozwoju, a dotychczas zdobyta wiedza i doświadczenie, nie tylko na wodzie, to kropla w morzu. Mamy świadomość, że cieki i akweny wodne są nieodzownym elementem terenu, na którym prowadzimy działania. Ponadto woda jest bardzo trudnym środowiskiem do przeszukania. To zespoły pies i przewodnik są narzędziem najczęściej wykorzystywanym do przeszukania terenów trudnych, niedostępnych czy niebezpiecznych dla ratownika . Aby móc użyć takiego narzędzia powinno być ono do tego odpowiednio przygotowane. Wiedza i doświadczenie zespołu jest tutaj bardzo istotnym elementem. A te zdobywa się przede wszystkim w trakcie szkoleń.
Całoroczny cykl szkoleń dla przewodników psów ratowniczych organizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Gminy Kęty.