Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

2021.06.26 – #GPROSPMałopolska 2021

brod@
niedziela, 27 czerwiec 2021 11:26
2021.06.26 – #GPROSPMałopolska 2021

26 czerwca wspólnie z Grupą Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz, OSP Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Myślenice zorganizowaliśmy warsztaty poszukiwawczo-ratownicze  na poligonie OSP Kęty. Gościnnie w warsztatach brało udział dwóch ratowników JRG Oświęcim.

W trakcie ćwiczeń 43 strażaków miało okazje zmierzyć się z kilkoma założeniami szkoleniowymi, podczas których wymieniali się swoim doświadczeniem i mogli wspólnie wypracowywać rozwiązania problemów, z którymi spotykają się na co dzień podczas prowadzonych działań. Był to też dobry moment na unifikację grup.

Ratownicy pracowali na czterech stanowiskach szkoleniowych:

  • Ratownictwo wysokościowe  – zjazd na linie z asekuracją, warianty pokonywania przewieszonej krawędzi z noszami w pionie, poziomie, dodatkowymi linami pomocniczymi lub zespołem ratowników poza krawędzią, zjazd na fastrope.
  • KPP w praktyce  – przygotowanie poszkodowanego do transportu w trudnym terenie
    z wykorzystaniem posiadanego sprzętu.
  • Psy ratownicze – ćwiczenia na terenie poligonu (podłoże, oznaczanie, motywacja, nagroda, elementy rozpraszające i obcy pozorant).
  • Elektronika w działaniach SAR – ćwiczenia z zakresu wykorzystania geofonu, kamery wziernikowej, dronów. Zarządzanie i analiza materiału z urządzeń elektronicznych.

Od kilku lat na terenie naszego województwa w\w jednostki zacieśniają współpracę
w aspekcie szkoleniowym i organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych realizowanych przez ochotników. Jednocześnie udzielają wsparcia szkoleniowego i organizacyjnego innym jednostką OSP, które chcą się rozwijać w działaniach SAR.

Warsztaty realizowane były w ramach wspólnego projektu pod nazwą roboczą:
Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze Ochotniczych Straży Pożarnych Małopolska – #GPROSPMałopolska

 

Zobacz nas w akcji:

Statystyki poszukiwań:

Poszukiwania w liczbach:
2017

Poszukiwań: 1

Ostatnie poszukiwania:
2022.02.07 – poszukiwania pow. wadowicki – Klecza Dolna.

2022.02.07 – poszukiwania pow. wadowicki – Klecza Dolna.

07 lutego 2022

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski Galicjanka Wadowice