Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

II obozie ratownictwa podwodnego i wysokościowego Gliwice-Czechowice 2014

brod@
poniedziałek, 19 maj 2014 21:22

W piątek, po dotarciu do obozowiska usytułowanego tuż nad jeziorem Czechowickim, przystąpiono do rozbicia namiotu i przygotowania zakwaterowania na najbliższe dni. Resztę dnia poświęcono na ćwiczenia ratownictwa wysokościowego w zakresie ogólnych zasad budowania stanowisk, wspinania na drzewa przy użyciu drzewołazów, autoratownictwa i ewakuacji z drzew osób poszkodowanych różnymi metodami. Realizując założenia dużą uwagę przykładano na technikę posługiwania się przyrządami. Wieczorem przeprowadzono wykład ratownictwa nurkowego, znacznie wybiegający poza zakres tematyki “zwykłego” ratownictwa medycznego.

Sobota była dniem w całości spędzonym na szlifowaniu umiejętności z wykorzystaniem technik linowych. Miejscem ćwiczeń sekcji wysokościowych były nieczynne mosty kolejowe nad rzeką Dramą w Pyskowicach.

Zrealizowano m.in.
założenia w zakresie transportu zespołu poszukiwawczego (przewodnik + pies) zarówno do jak i z trudno dostępnych miejsc, transport osób poszkodowanych, balans na tyrolce, wspinaczkę ściankową z dolną i górną asekuracją czy pokonywanie tras z wykorzystaniem punktów naturalnych i utworzonych sztucznie.

Ostatni dzień obozu ratownicy GPR OSP Kęty spędzili nad jeziorem Czechowickim. Nie był to jednak odpoczynek nad wodą, a zapoznanie się w praktyce z podstawami nurkowania dzięki uprzejmości organizatorów i instruktorów. Część naszej ekipy zamieniło kombinezony na skafandry do nurkowania i zanurzyło się w Bagrach.

Według wyliczeń organizatorów w ćwiczeniach wzięło udział 106 osób.
Równolegle przez cały czas trwania obozu zespół nurków prowadził szkolenia, kursy i eskapady nad jeziora, podczas których prowadzone były akcje sprzątania akwenów.

“II obóz ratownictwa podwodnego i wysokościowego” dał wiele nowych doświadczeń oraz możliwości podszkolenia. Wszyscy ratownicy GPR OSP Kęty z tego miejsca pragną podziękować organizatorom i instruktorom za zaproszenie, poświęcony czas i świetną atmosferę.

Zdjęcia:
FACEBOOK

Zobacz nas w akcji:

Statystyki poszukiwań:

Poszukiwania w liczbach:
2017

Poszukiwań: 1

Ostatnie poszukiwania:
2021.09.24 – poszukiwania Juszczyn

2021.09.24 – poszukiwania Juszczyn

28 września 2021

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski Galicjanka Wadowice