Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Kolejne szkolenie z technik poszukiwawczych

brod@
piątek, 16 Sierpień 2019 11:49
Kolejne szkolenie z technik poszukiwawczych

Drugi weekend sierpnia spędziliśmy w na intensywnym szkoleniu razem z Grupą Ratownictwa Specjalistycznego Search and Rescue Poland. Już drugi raz wspólnie zgłębialiśmy techniki poszukiwawcze.

Na początek powtórzyliśmy aspekty prawne poszukiwań osób zaginionych, podstawowe zasady prowadzenia akcji poszukiwawczych, omówiliśmy schemat przebiegu akcji poszukiwawczej, przeanalizowaliśmy na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas działań i jakie narzędzia mogą być przydatne w ich trakcie. Kolejnym piątkowym tematem była praca z GPSem. Po krótkiej powtórce przyszedł czas na wyjście w teren. Dwu lub trzy osobowe zespoły musiały pokonać kilkukilometrową trasę przemieszczając się od punktu do punktu, zadania były przekazywane przez sztab na bieżąco drogą radiową.

Po wieczorno – nocnych działaniach i krótkim śnie, w ciepły sobotni poranek wróciliśmy na salę wykładową. Przyszedł czas na powtórkę terenowych technik poszukiwawczych. Zatrzymaliśmy się też na chwilę nad analizą zachowań osób zaginionych i dostosowaniem technik do profilu osoby zaginionej. Po części teoretycznej znowu wróciliśmy do lasu, licząc na odrobine ochłody wśród drzew. Ochłody nie znaleźliśmy, ale upał nie przeszkodził w wykonaniu zadań.

Ostatni dzień szkoleniowego weekendu spędziliśmy na naszym poligonie zgłębiając tajniki przyrządowych i biologicznych metod przeszukania gruzowiska. Naszym działaniom przyglądało się stadko przyjaznych kóz.

Wspólny weekend skończył się wspólnym sprzątaniem. Szkolenia i doskonalenie swoich umiejętności to bardzo ważna część ratownictwa. Dzięki treningom, utrwalaniu nabytej wiedzy i praktyce możemy jeszcze lepiej zadbać o życie drugiego człowieka, zarówno tego ratowanego ale i ratującego.

Wspólne ćwiczenia z innymi jednostkami, stowarzyszeniami i grupami usprawniają jeszcze bardziej działania w terenie, wszak wszyscy gramy do jednej bramki.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki poszukiwań:

Poszukiwania w liczbach:
2017

Poszukiwań: 1

Ostatnie poszukiwania:
2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

09 września 2020

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski Galicjanka Wadowice