Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

O nas

Ratownictwo z pasją to przede wszystkim ludzie, którzy bez wahania są gotowi nieść pomoc tam gdzie jej potrzeba. Bez ludzi z pasją i ich psów nie byłoby nas – jednej z niewielu w Polsce specjalistycznej jednostki ratowniczej z psami. Działamy non profit od 2003 r. jako Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach – jednostce z 150-cio letnią tradycją.

150 lat zobowiązuje, dlatego szkolimy się i rozwijamy, by coraz skuteczniej pomagać tym, którzy nas potrzebują. Doskonalimy nasze umiejętności w zakresie zadań należących do strażaka ochotnika, ale także w dziedzinach specjalistycznych tj.: techniki poszukiwań osób zaginionych w terenie i na gruzowiskach, nawigacja, planistyka, kynologia ratownicza, ratownictwo medyczne i wysokościowe.

Jako ratownicy – ochotnicy bez wahania jesteśmy gotowi stawić się w jednostce kiedy słychać syrenę, a jako grupa specjalistyczna jesteśmy gotowi do wyjazdu w zadysponowane miejsce poszukiwań wtedy gdy ktoś informuje nas o zaginięciu bliskiej osoby. Nasza pomoc nic nie kosztuje rodzinę, która przeżywa dramat zaginięcia bliskiej osoby.

 

Oto my – ratownicy Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Kęty:

 

Jan Wołoszyn – prezes OSP Kęty, dowódca GPR OSP Kęty, strażak, ratownik KPP, operator drona, kamery wziernikowej i geofonu, kierowca. „Dyżurny” telefonu alarmowego GPR Kęty, wielu poszukiwanych znalazł „przez telefon”. Każdego wysłucha, dla każdego znajdzie chwilę i wierzy, że RAZEM możemy więcej. Jego intuicja, umiejętność słuchania, wyciągania wniosków i oceny sytuacji niejednokrotnie skróciły nasze działania w trakcie akcji.

 

 

 

 

Marcin Bieniek – główny planista akcji poszukiwawczych, nawigator, przewodnik psa ratowniczego Luna (labrador retriver) będącego na psiej emeryturze, strażak, ratownik KPP, kierowca, operator drona, kamery wziernikowej i geofonu. Zajmuje się szkoleniem ratowników z technik poszukiwań, nawigacji i Koordynuje projekty realizowane przez grupę, administrator strony internetowej GPR. Nie odpuszcza nam w kwestiach obsługi GPS.

 

Wiesław Wacięga – przewodnik nieżyjącego już najbardziej doświadczonego psa ratowniczego w naszej grupie – Max (border collie). Razem z Maxem, jest pierwszym w Polsce zespołem ratowniczym odznaczonym przez Ministra Spraw Wewnętrznych medalem. Obecnie przewodnik psa ratowniczego Jackie (labrador retriver), strażak, nawigator, ratownik wysokościowy i KPP. Były naczelnik OSP Kęty, opiekun MDP. Nasz Mentor – zawsze służy pomocą, dobrym słowem, dzieli się z nami strażacką wiedzą i doświadczeniem, a rażące błędy wytyka od razu. Uczy nas zaufania naszym pracującym czworonogom. Start w FCC – żaden problem.

 

Elżbieta Wacięga – przewodnik psa ratowniczego Lucky (border collie), będącego na psiej emeryturze, strażak, ratownik KPP, nawigator. Wychowana „na remizie”, idzie za przykładem taty i nie odpuszcza w działaniach strażaka – ochotnika. Ulubiony pozorant psów ratowniczych.

 

Sławomir Wadoń – planista akcji poszukiwawczych, nawigator, operator drona, strażak, ratownik KPP. Zapalony informatyk. Dowodzenie nie sprawia mu problemów, działania ratownicze także. W trakcie poszukiwań ogarnia sztab, koordynuje działaniami zespołów poszukiwawczych w terenie. Cichy, spokojny, zawsze w tle całego zamieszania.

 

Mateusz Droździk – przewodnik psa ratowniczego klasy terenowej Puma (labrador retriver) będącego na psiej emeryturze, nawigator, strażak, kierowca, operator kamery wziernikowej i geofonu, ratownik KPP, w trakcie uzyskiwana uprawnień ratownika wysokościowego, samochody terenowe i quady to sposób na relax, fachowa ręka do naszych specjalistycznych samochodów, lubi praktyczne rozwiązania każdego problemu.

 

Aleksandra Droździk – przewodnik psa ratowniczego klasy terenowej Czajka (mix border collie), nawigator, strażak, kierowca, ratownik KPP, w trakcie szkolenia na planistę akcji

 

Ewelina Bernaś – przewodnik kandydata na psiego ratownika – Mika (mix labrador retriver), nawigator, strażak, ratownik KPP. Zawsze znajdzie jakieś wyjście, zada ciekawe pytanie i podejdzie do sprawy z praktycznego punktu widzenia.

 

Jerzy Wołoszyn – naczelnik OSP, strażak, ratownik KPP, kierowca, operator drona, przeszukanie terenu na quadzie – to zadanie dla niego.

 

Kinga Naglik – nawigator, strażak, ratownik KPP, opiekun MDP. Ze strażą związana od najmłodszych lat, żyje strażą i jej działaniami. W grupie – pozorant, chociaż nieraz zdarzyło się, że to pies bawił się z Kingą a nie Kinga z psem.

 

Artur Pawłowski – planista akcji poszukiwawczych, nawigator, operator drona, strażak, ratownik KPP, autor strony internetowej OSP i GPR oraz platformy e-learningowej OSP. Zapalony informatyk, zakręcony komputerowiec. GPS-y nie mają przed nim tajemnic. Prywatny fotograf GPR Kęty.

 

Krzysztof Szczypka – nawigator, strażak, ratownik wysokościowy i KPP, kierowca. Kręci go jazda w terenie a ćwiczenia wysokościowe w jego wykonaniu na pewno skończą się ciekawymi rozwiązaniami.

 

Mariusz Handzlik – strażak, ratownik wysokościowy i KPP, Zakręcony wysokościowiec, który z pętelki zawsze zrobi konkretny supełek. Quad i teren – chętnie.

 

Marcin Osiecki – strażak, ratownik wysokościowy, ratownik medyczny, nawigator, kierowca. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych – musi się dać i koniec. Organizuje ćwiczenia medyczne. Lubi rozwiązywać zagadki „wysokościowe”, kręci go jazda w terenie, a medyczne łamigłówki wymyśla na poczekaniu. Start w FCC – żaden problem.

 

Bartłomiej Matusiak – przewodnik nieżyjącego już zasłużonego psa ratowniczego Nero (labrador retriver), strażak OSP I PSP, ratownik KPP, operator drona, kamery wziernikowej i geofonu, autor wielu projektów i wniosków o dotacje, opanowany, rozsądny, z praktycznym podejściem do problemów poszukiwawczych i nie

 

Paweł Błasiak – strażak, ratownik KPP. Start w FCC – żaden problem.

 

Dawid Gach – strażak, ratownik wysokościowy i

 

Dariusz Franus – przewodnik kandydata na psiego ratownika – Biszkopt (labrador retriver), nawigator, strażak, kierowca, ratownik KPP. Mistrz „opanowania w sytuacjach stresowych”, żadne zadanie nie jest mu straszne.

 

Dorota Susek – nawigator, strażak, ratownik KPP, otwarcie stawia kawę na ławę, żeby później śmiechem rozładować atmosferę.

 

Debora Hławiczka – przewodnik kandydata na psiego ratownika – Bella Joy (border collie), nawigator, strażak, świeżak w naszych szeregach.

 

Alicja Raczek – nawigator, strażak.

 

Katarzyna Bieniek – przewodnik kandydata na psiego ratownika – Bajzel(border collie), nawigator, strażak, „świeża absolwentka” naszej MDP.

 

Joanna Renowicz – Czerwińska – stażysta – przewodnik kandydata na psiego ratownika – Pipi (wyżeł niemiecki krótkowłosy), nawigator, strażak.

 

Jakub Ochnio – nawigator, strażak, ratownik wysokościowy i KPP, operator drona. Wszechstronny ratownik, lubiący wyzwania, specjalista w dziedzinie wysokościówki, jeśli za coś się zabiera robi to na 500%.

 

Sylwester Mazurek – nawigator, strażak, ratownik wysokościowy i KPP, operator drona. Wszechstronny i zakręcony ratownik, lubiący wyzwania, specjalista w dziedzinie wysokościówki.

 

Patryk Gołba – nawigator, strażak, ratownik KPP, szkoli się w dziedzinie wysokościówki.

 

Mariusz Olkowski – stażysta, specjalista w dziedzinie wysokościówki.

 

Zofia Kolber – stażysta, strażak.

 

Artur Dudek – stażysta, „dwa metry radości”.

 

Zobacz nas w akcji:

Statystyki poszukiwań:

Poszukiwania w liczbach:
2017

Poszukiwań: 1

Ostatnie poszukiwania:
2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

09 września 2020

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski Galicjanka Wadowice