Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Search Camp 2019

brod@
poniedziałek, 11 Listopad 2019 21:57
Search Camp 2019

W dniach 8 – 10 listopada, po raz kolejny, uczestniczyliśmy w manewrach Motorola Search Camp 2019 organizowanych przez OSP JRS Wrocław w miejscowości Rzeczka, w Górach Sowich. W szkoleniu wzięło udział ponad 60 ratowników, w tym min. OSP, PSP, Policja i Straż Graniczna.

Planem na siódmą już edycję manewrów było pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu taktyki poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki poszukiwań w terenie górzystym, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz współpracy i komunikacji w grupie. Wykładowcą w czasie szkolenia był Rafał Chrustek, starszy instruktor ratownictwa górskiego Grupy Podhalaśnkiej GOPR, nasz mentor w tym zakresie poszukiwań, który wspiera nas swoją wiedzą od 2013 roku.  Zapoznał on uczestników ćwiczeń z podstawowymi regułami poszukiwań oraz przedstawił stosowane w nich różne metody. Zdobytą wiedzę mieliśmy zweryfikować w czasie działań terenowych.

Piątkowe popołudnie rozpoczął wykład Rafała „techniki poszukiwań osób zaginionych cz. 1”. Kolejnym punktem był nocny marszobieg „Nocna wyrypa”. Ekipy zostały wymieszane i wyruszyliśmy w teren. Plan planem, ale życie pisze różne scenariusze i zamiast wrócić około drugiej w nocy, ostatnia ekipa dotarła na nocleg wraz ze wschodem słońca. Krótka regeneracja i czas na ciąg dalszy. Sobota rozpoczęła się od drugiej części wykładu nt. technik poszukiwań osób zaginionych. Po nim mieliśmy zmierzyć się z przygotowanymi przez organizatorów zadaniami praktycznymi w trenie. I znowu okazało się, że plan planem, ale…

Wykład został przerwany i wyruszyliśmy na poszukiwania starszego mężczyzny chorego na cukrzycę do miejscowości Radostów Górny. Tym samym mieliśmy możliwość od razu teorię wcielić w życie i zastosować przedstawione techniki poszukiwań w terenie. Pełna mobilizacja przyniosła efekt. Zaginiony został odnaleziony cały i zdrowy, a my mogliśmy wrócić do miejsca zakwaterowania i kontynuować realizację planu.

Sobotni wieczór to wspólna kolacja i integracja przy nutach karaoke.

Niedzielny ranek to czas na dokończenie części teoretycznej, podsumowanie sobotniej akcji poszukiwawczej i uroczyste zakończenie manewrów Motorola Search Camp 2019.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość udziału w szkoleniu.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki poszukiwań:

Poszukiwania w liczbach:
2017

Poszukiwań: 1

Ostatnie poszukiwania:
2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

09 września 2020

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski Galicjanka Wadowice