Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Socjalizacja międzygatunkowa na cztery kopyta.

brod@
środa, 06 lipiec 2016 10:57
Socjalizacja międzygatunkowa na cztery kopyta.

4 lipca br. gościliśmy w  Stanicy Hucuł w Sułkowicach k. Andrychowa. Gospodarze obiektu zaprosili nas do wspólnych ćwiczeń w towarzystwie koni i psów. Instruktor jazdy konnej Anna Brzazgacz przedstawiła przewodnikom psów ratowniczych podstawowe zasady obcowania z końmi. Wolontariuszom Stanicy Hucuł przekazaliśmy specyfikę działań poszukiwawczo-ratowniczych naszej GPR.

Sprawdziliśmy reakcje koni na przewodników psów ratowniczych ubranych w odblaskowe kombinezony. Cykl ćwiczeń psów ratowniczych z końmi obejmował socjalizacje międzygatunkową. Przewodnicy psów ratowniczych mieli również możliwość nauki jazdy konnej.

Pies ratowniczy, jest niezastąpionym narzędziem. Jednak musi mieć kontakt z bodźcami, z którymi będzie miał do czynienia podczas prawdziwej akcji ratunkowej. Najlepszy okres w życiu psa na habituację to okres pomiędzy 3 a 12 tygodniem życia. Jest to okres, który zaniedbany przez hodowcę/przewodnika trudny jest do nadrobienia w przyszłości. Wszystko co wydarzy się w tym okresie na trwałe ukształtuje zachowanie psa.
Dlatego narzędzie ratownicze – pies wymaga ogromu czasu i zaangażowania przewodnika do uzyskania wysokiego poziomu podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Wyszkolenie psa ratowniczego jest  bardzo odpowiedzialnym zajęciem – nie wybacza “chodzenia” na skróty.
Dziękujemy gospodarzom Stanicy Hucuł za możliwość wymiany doświadczeń.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki poszukiwań:

Poszukiwania w liczbach:
2017

Poszukiwań: 1

Ostatnie poszukiwania:
2021.09.24 – poszukiwania Juszczyn

2021.09.24 – poszukiwania Juszczyn

28 września 2021

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski Galicjanka Wadowice