V WRS KOZUBNIK 2014

wtorek, 16 Wrzesień 2014 14:11

Czy grupy poszukiwawczo-ratownicze wykorzystują tylko psy do poszukiwań?
Czy ludzie w grupach poszukiwawczych bez psów nie są przydatni w  poszukiwaniach?
Czy planiści, nawigatorzy, ludzie znający zasady przeszukiwania m.in. szybką trójką poszukiwawczą, liściem, sztabowcy nie są dobrym zasobem do poszukiwań?
Czy przygotowani ratownicy pod względem lekkich ubrań, zdublowanego oświetlenia, łączności radiowej, sprzętu medycznego, gps-ów, zaplecza logistycznego do prowadzenia akcji nie mogą wyjechać, bo w SWD nie mają psa z certyfikatem?

Z takimi problemami zetknęli się ratownicy Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych działających w ramach Ochotniczych Straży Pożarnych podczas V Warsztatów Ratownictwa Specjalistycznego 2014, gdy Komenda Główna Policji – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych poprosiła uczestników WRS o pomoc przy poszukiwaniach zaginionej 72-letniej kobiety w Sosnowcu.

Głównym celem warsztatów było podniesienie wiedzy i doświadczenia ratowników Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych jakich metod prócz poszukiwawczych można użyć prócz psów ratowniczych do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym.

Piątkowe zajęcia prowadził niepodważalny autorytet w tej dziedzinie w skali ogólnopolskiej st.instruktor ratownictwa górskiego Rafał Chrustek – Grupa Podhalańska GOPR. Podczas teoretycznych zajęć omówił i przedstawił w rozbiciu na czynniki pierwsze jedną z metod poszukiwania osób w terenie otwartym, a mianowicie STP – czyli szybka trójka poszukiwawcza. Jest to jedna z wielu metod skutecznych do poszukiwań, wykorzystująca wykwalifikowane zasoby grup poszukiwawczych połączone z ratownikami ochotnikami, ratownikami PSP, funkcjonariuszami Policji, którzy nie mają doświadczenia w używaniu gps-ów. Omówiona została również zasadność używania psów ratowniczych  w prostym-łatwym- równym- i dobrze widocznym terenie płaskim. Piątkowe popołudnie upłynęło na zajęciach praktycznych w pobliskich lasach wykorzystując nabyta wiedzę teoretyczną.

Natomiast sobota była „psiarska i gruzowiskowa”. W całodniowych zajęciach uczestniczyło 23 psy ratownicze, które obejmowały zagadnienia dotyczące poszukiwań osób zaginionych przy pomocy psów ratowniczych w ciekach wodnych, pustostanach, gruzowiskach,  osuwiskach materiałów sypkich, w dużej ilości bodźców niepozostających obojętnie wobec pracy psa.

Ponadto w sobotę ratownicy wysokościowi GPR OSP Kęty i OSP Niebieszczany mieli w swoich założeniach wykonać przebicie do osoby poszkodowanej/uwięzionej w piwnicy budynku który został zasypany przez strumień gruntowy. Dostanie się do poszkodowanej osoby było utrudnione i wymagało przekucia otworu przez dwie zbrojone wylewki. Ratownicy użyli młotów udarowych oraz pił do betonu. Po dostaniu się do osoby poszkodowanej udzielili jej pierwszej pomocy, zaopatrzyli w sked i technikami linowymi przetransportowali przez trzy kondygnacje a następnie tyrolką na zewnątrz zasypanego budynku. Ćwiczenia miały również w założeniu wykorzystanie drzewołazów.

Sobota to również drugie już, największe poszukiwania w Polsce (kolejny raz podczas WRSu) tym razem w Sosnowcu – zaangażowanie 50 ratowników z różnych grup- uczestników Warsztatów, 12 psów ratowniczych. Sobota skończyła się o 7-ej rano w niedzielę.

Niedzielny zajęcia rozpoczeły się o godz 10.00 bardzo specjalistyczny wykład na temat depresji i samobójstw – wykład poprowadziła Sylwia Kaczan – szef zespołu poszukiwań Fundacji Itaka.

Organizatorem Warsztatów Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014r. „3x?” była Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach.
Organizację WRS Kozubnik 2014 wspierali Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Urząd Miasta w Kętach.

FOTORELACJA FB